Artur Kanevetsille nuorten (U21) SM-kulta viikonloppuna

4.10.2021

"Porvoon Shirokawan järjestämät nuorten Suomen mestaruuskamppailut oteltiin lauantaina Porvoon urheiluhallilla. Vauhdikkaan päivän aikana kilpailtiin alle 18-vuotiaiden ja alle 21-vuotiaiden nuorten yksilökilpailut tyttöjen ja poikien sarjoissa. - - Pandemian vuoksi perintisesti keväisin järjestetyt judon SM-kilpailut jouduttiin siirtämään keväältä syksylle. Porvoon SM-kilpailut kokosivat Suomen nuoret judotoivot yhteen valmentajineen ja huoltajineen kautta koko maan. Kilpailijoita tapahtumassa oli yhteensä 138 urheilijaa ja paikalle pääsi myös yleisö lieventyneiden koronarajoitusten myötä. Toteutunut kilpailu oli vasta toinen kotimaan judokilpailu tänä syksynä Orimattilassa poikkeusjärjestelyin toteutetun Samurai Cup -kilpailun jälkeen."

Judoliitto 2.10. "Nuorten SM-tulokset ovat selvillä"

Nuorten (U21) alle 90-kiloisten suomenmestaruus vuosimallia 2021 Arturille.
Nuorten (U21) alle 90-kiloisten suomenmestaruus vuosimallia 2021 Arturille.

Tikkurilan Judokoista U21-ikäluokan alle 90-kiloisten sarjassa suomen mestaruudesta kilpaili 19-vuotias Artur Kanevets. Alle 90-kiloisten hallitseva miesten Suomen mestari voitti sarjansa suvereenilla tavalla. "Sarjassa oli neljä matsia ja voitto tuli neljällä nopealla Ipponilla", raportoi henkilökohtainen valmentaja/isä Jevgeni jälkeenpäin. Sarjassa toiseksi tulivat Pyry Westermarck (Turun Judoseura) sekä jaetulle kolmannelle tilalle Ilmari Eronen (Tampereen Judo) ja Reigal Pöltsam (Nokian Judo). Todellinen testi tulee kuitenkin sekä  valmentajan että urheilijan itsensä mukaan vasta ensi viikonloppuna, kun Artur pääsee puolustamaan miesten suomenmestaruuttaan Nummelassa. 

Aikuisten yksilö- ja joukkuesuomenmestaruuksista kamppaillaan 9.-10.10. Nummelassa

Aikuisten suomenmestaruudesta kamppailee tulevana viikonloppuna Tikkurilan Judokoista Arturin lisäksi pitkällä kilpailutauolla ollut entinen huippukilpailijamme Jaakko Alli, joka nykyisellään vaikuttaa seuran hallituksessa. Miehet tulevat ottelemaan samassa alle 90-kiloisten sarjassa.  Mikäli tiksiläiset sattuvat ottelukaaviossa vastakkain, on luvassa mielenkiintoinen taistelu seuran sisäisestä nokkimisjärjestyksestä (ja kenties Suomen mestaruudestakin?), sillä vaikka huippulupaus Artur puolustaakin viikonloppuna suomenmestaruuttaan, asettaa kansainvälisillä tatameilla vuosia marinoitunut Jaakko kovan haasteen kilpailutauostaan huolimatta. Jaakko edustaa myös sunnuntaina Tampereen judoa Mixed Team -joukkuekisassa.

Nuorten maajoukkue-edustajamme Tiia Uusitalo jää SM-karkeloista tällä kertaa pois loukkaantumisen takia.

Aikuisten judon SM & Mixed Team joukkue-SM 9.10.-10.10. Nummelassa (tietolaatikko):

Paikka: Nummelanharjun koulu, Hiidenvedentie 3, Nummela

Aika: Yksilökisat lauantaina klo 10 alkaen ja joukkue sunnuntaina klo 10.

Liput: Kahden päivän pääsylippu, Aikuiset 20 €, sunnuntai 10 € (lipunmyynti auki la klo 8).

Lisää: https://judo.fi/aikuisten-sm-kilpailut/