Uutiset

Startti Cup II ja Etelä-Suomen Aluemestaruus kotikisat oteltu

Startti Cup II ja Etelä-Suomen Aluemestaruuskisat järjestetiin Tikkurilan Judokoiden toimesta Vantaan Tikkurilassa 9.4.-10.4.2022

Tapahtumarikas viikonloppu 2.-3.4. Tiksin kisaviikonlopun alla

Huhtikuun ensimmäinen viikonloppu oli tiksiläisittäin tapahtumarikas, sillä siihen kuului peräti kolme eri tapahtumaa.

Artur hopealle Coimbran U21 European Cupissa!

"U21-maajoukkue-edustajamme Artur Kanevets (1. Dan) osallistui viikonloppuna Portugalin Coimbrassa järjestettyyn European Cuppiin Suomen 5-henkisessä joukkueessa. --"

12 uutta vyöarvoa maaliskuun välivyökokeessa

Käynnissä olevan judokauden 2021-22 järjestyksessään kolmannessa vyökokeessa 1.3. tiistaina vöitä pääsi suorittamaan vyökokeen joulukuussa missanneet, sovelletun judon porukkaa sekä muutama peruskurssilainen.

Syyskauden 2021 ansioituneita ja palkittuja

Joulukuussa juhlistettiin sekä 45-vuotta täyttänyttä seuraa että päättynyttä syyskautta kahdessa erillisessä juhlatilaisuudessa.

Etsimme judo-ohjaajia ohjaamaan judoa Vantaan kouluihin keväällä 2022

Järjestimme syksyllä 2021 judotunteja Vantaan peruskouluissa (1.-9. luokat). Liikutimme syksyn aikana satoja lapsi ja nuoria. Judotunnit olivat pidettyjä ja kaikki saivat onnistumisen kokemuksia judon…

Ideaparkin Samurai Cupista mitaleja ja uusi tähtiseuramerkki

Kevätkauden ensimmäinen valtakunnallinen judokilpailu Samurai Cup I sai upeat puitteet toissaviikonloppuna Lempäälässä, kun Tampereen Judo ja Lempäälän Syodonkan järjestivät kisat Ideaparkin Bläk Boks -areenalla.

Käy vastaamassa palautekyselyihin!

Hei tiksiläiset ja taustatiimi! On aika vastata palautekyselyyn syksyn osalta. Palautekyselyt ovat Olympiakomitean valmiita kyselypohjia ja ne täytetään anonyymisti. Kyselyyn vastaaminen vie aikaa…

Vyökoelauantain tuloksena 30 uutta vyöarvoa tiksiläisille - mukana myös 3 uutta Dan-arvoa!

Viime lauantaina Tikkurilan dojolla tassutteli taas kerran tavallista useampi jalkapari, kun järjestettimme ensimmäisen seuragraduointi-, eli suuremman yhteisen vyökoetapahtuman vähään aikaan.

Matfei viidenneksi (U15) Baltic Sea Championshipeissä!

Orimattilassa viikonloppuna järjestetyissä BSC:ssä alle 15-vuotiaiden (Pre-Cadets) raskaassa +66kg sarjassa Tikkurilan Judokoiden Matfei Polishchuk sijoittui parhaana suomalaisena viidenneksi.

Menestystä katan SM-kilpailuista ja Startti Cupista lauantailta

Viikonloppuna nähtiin Tikkurilan Judokoiden kilpailjoita sekä Katan SM-kilpailuissa Rajatorpan kalliosuojan dojolla että vuoden ensimmäisessä Startti Cupissa Kirkkonummen väestönsuojalla.

Menestystä tiksiläisille Mäntyharjulta viikonloppuna

Viikonloppuna kilpailtiin Mäntyharjulla Kisalan liikuntahallissa kahden seuran yhteisponnistuksena järjestämä Etelä-Savo Shiai. Tiksiä edusti pieni, mutta tehokas tiimi: Neo Ajo (U13), Samuel Stoyanov-Pitkänen (U13) ja Valtteri Vartiainen (U15).

Seuran syyskokous torstaina 18.11. klo 19:00

Paikka: Tikkurilan Urheilutalo, Läntinen Valkoisenlähteentie 54 (kokoushuone). Etäyhteys Microsoft Teamsilla, linkki kutsussa. Paikalla kahvitarjoilu, tervetuloa!

Tehotiimi alkaa U11-U13 -ikäluokan junioreille tammikuussa!

Tule mukaan uudelleen perustettuun Tehotiimiin! Keväällä 2022 Tehotiimin harjoituspäiviä on viitenä lauantaina. Ohjaajina nuoria ja vähän vanhempiakin kisaajia. Treenit sisältävät tekniikkaa, erilaisia harjoitteita ja randoria.

Hontain kisaviikonlopusta mitaleita tiksiin!

Viikonloppuna kisailtiin Puistolan koululla naapuriseura Hontai Judon isännöimänä perinteinen Hontain kisaviikonloppu, joka koostui kahdesta erillisestä kilpailusta: Judoliiton alempien vöiden mestaruuskilpailuista ja Hontai Shiaista.

Tiksi Cup kisailtiin 30 kilpailijan voimin lauantaina

Hakunilan dojolla oli lauantaina epätavallisen paljon hälinää ja vilskettä, kun noin 70 tiksiläistä vanhempineen ja järjestäjineen kokoontui kauden ensimmäisiin kotisalikisoihin.

Jaakko Alli judon suomenmestari M-90 kg painoluokassa

Aikuisten SM-kilpailut oteltiin viikonloppuna Nummelan Judon isännöimänä Nummelanharjun koululla. - Puitteet kisoille oli mitä mainioimmat ja liikuntasalin lehtereillä nähtiin lauantaina kenties 300-päinen yleisö.

Artur Kanevetsille nuorten (U21) SM-kulta viikonloppuna

Tikkurilan Judokoista U21-ikäluokan alle 90-kiloisten sarjassa suomen mestaruudesta kilpaili 19-vuotias Artur Kanevets. Alle 90-kiloisten hallitseva miesten Suomen mestari voitti sarjansa suvereenilla tavalla.

Tule tuntitöihin koulujudo-ohjaajaksi syksyllä!

Oletko sivutulon tarpeessa oleva opiskelija? Haluaisitko tienata sivussa judotietoja ja -taitoja jakamalla? Etsimme lähtökohtaisesti kahta (2) tuntipalkkaista judo-ohjaajaa ohjaamaan judotunteja Vantaan kouluissa syksyllä 2021.

Tikkurilan Judokat Orimattilan Samurai Cupissa viikonloppuna

Tikkurilan lasten ja nuorten kisakausi avattiin yli puolentoista vuoden tauon jälkeen Orimattilassa järjestetyssä Samurai-Cupissa. Tiksistä oli mukana pieni, mutta tehokas joukko: Valtteri Vartiainen, Marika Vahtikari ja Matfei Polischuk.