Uutiset

Vyökoelauantain tuloksena 30 uutta vyöarvoa tiksiläisille - mukana myös 3 uutta Dan-arvoa!

Viime lauantaina Tikkurilan dojolla tassutteli taas kerran tavallista useampi jalkapari, kun järjestettimme ensimmäisen seuragraduointi-, eli suuremman yhteisen vyökoetapahtuman vähään aikaan.

Matfei viidenneksi (U15) Baltic Sea Championshipeissä!

Orimattilassa viikonloppuna järjestetyissä BSC:ssä alle 15-vuotiaiden (Pre-Cadets) raskaassa +66kg sarjassa Tikkurilan Judokoiden Matfei Polishchuk sijoittui parhaana suomalaisena viidenneksi.

Menestystä katan SM-kilpailuista ja Startti Cupista lauantailta

Viikonloppuna nähtiin Tikkurilan Judokoiden kilpailjoita sekä Katan SM-kilpailuissa Rajatorpan kalliosuojan dojolla että vuoden ensimmäisessä Startti Cupissa Kirkkonummen väestönsuojalla.

Menestystä tiksiläisille Mäntyharjulta viikonloppuna

Viikonloppuna kilpailtiin Mäntyharjulla Kisalan liikuntahallissa kahden seuran yhteisponnistuksena järjestämä Etelä-Savo Shiai. Tiksiä edusti pieni, mutta tehokas tiimi: Neo Ajo (U13), Samuel Stoyanov-Pitkänen (U13) ja Valtteri Vartiainen (U15).

Seuran syyskokous torstaina 18.11. klo 19:00

Paikka: Tikkurilan Urheilutalo, Läntinen Valkoisenlähteentie 54 (kokoushuone). Etäyhteys Microsoft Teamsilla, linkki kutsussa. Paikalla kahvitarjoilu, tervetuloa!

Tehotiimi alkaa U11-U13 -ikäluokan junioreille tammikuussa!

Tule mukaan uudelleen perustettuun Tehotiimiin! Keväällä 2022 Tehotiimin harjoituspäiviä on viitenä lauantaina. Ohjaajina nuoria ja vähän vanhempiakin kisaajia. Treenit sisältävät tekniikkaa, erilaisia harjoitteita ja randoria.

Hontain kisaviikonlopusta mitaleita tiksiin!

Viikonloppuna kisailtiin Puistolan koululla naapuriseura Hontai Judon isännöimänä perinteinen Hontain kisaviikonloppu, joka koostui kahdesta erillisestä kilpailusta: Judoliiton alempien vöiden mestaruuskilpailuista ja Hontai Shiaista.

Tiksi Cup kisailtiin 30 kilpailijan voimin lauantaina

Hakunilan dojolla oli lauantaina epätavallisen paljon hälinää ja vilskettä, kun noin 70 tiksiläistä vanhempineen ja järjestäjineen kokoontui kauden ensimmäisiin kotisalikisoihin.

Jaakko Alli judon suomenmestari M-90 kg painoluokassa

Aikuisten SM-kilpailut oteltiin viikonloppuna Nummelan Judon isännöimänä Nummelanharjun koululla. - Puitteet kisoille oli mitä mainioimmat ja liikuntasalin lehtereillä nähtiin lauantaina kenties 300-päinen yleisö.

Artur Kanevetsille nuorten (U21) SM-kulta viikonloppuna

Tikkurilan Judokoista U21-ikäluokan alle 90-kiloisten sarjassa suomen mestaruudesta kilpaili 19-vuotias Artur Kanevets. Alle 90-kiloisten hallitseva miesten Suomen mestari voitti sarjansa suvereenilla tavalla.

Tule tuntitöihin koulujudo-ohjaajaksi syksyllä!

Oletko sivutulon tarpeessa oleva opiskelija? Haluaisitko tienata sivussa judotietoja ja -taitoja jakamalla? Etsimme lähtökohtaisesti kahta (2) tuntipalkkaista judo-ohjaajaa ohjaamaan judotunteja Vantaan kouluissa syksyllä 2021.

Tikkurilan Judokat Orimattilan Samurai Cupissa viikonloppuna

Tikkurilan lasten ja nuorten kisakausi avattiin yli puolentoista vuoden tauon jälkeen Orimattilassa järjestetyssä Samurai-Cupissa. Tiksistä oli mukana pieni, mutta tehokas joukko: Valtteri Vartiainen, Marika Vahtikari ja Matfei Polischuk.

Ilmoittaudu Judon perusteet -koulutukseen syksylle! (PERUTTU)

Järjestämme seuran kouluttajien voimin vihreän vyön vyökoevaatimuksena (mielellään ennen oranssia) olevan Judon perusteet -koulutuksen syksyllä, mikäli osallistujien kriittinen raja ylittyy ennakkoilmoittautumisten perusteella.

Ylimääräinen seuran kokous 16.8. maanantaina

Järjestetään maanantaina klo 18:00 alkaen verkkokokouksena. Syyskokouksessa 2020 hyväksyttyjä seuran jäsenmaksuja kaudelle 2021-22 muutettava liittotasolla 12.8. liittokokouksessa tehtävien muutosten myötä.

Työharjoittelu judoseurassa

Anna Shebet (2. dan) muutti muutama vuosi sitten Virosta Suomeen. Nyt alkukesän aikana hän oli kuusi viikkoa Tikkurilan Judokoissa työharjoittelussa. Anna osallistui harjoittelun aikana mm. lasten ja…

Nyt se on mahdollista. Tervetuloa harjoittelemaan yli 20-vuotiaat!

Kaupunki avaa julkiset liikuntatilat Vantaalla myös yli 20-vuotiaiden harrastajien käyttöön. Meillä Tiksissä se tarkoittaa sitä, että seuraavat harjoitusajat ovat myös aikuisharrastajien käytössä…

Tiksin peruskurssit ja muksujudo jatkuvat kesäkuussa - Judo basics and Muksujudo courses to continue during June!

Pystymme jatkamaan aloittelijaryhmiä, eli lasten ja nuorten peruskursseja sekä muksujudoa kesäkuun ajan 4.7. sunnuntaina loppuvalle viikolle saakka. Kesäkauden vaihtuessa katsomme ryhmien alkavan…

Tikkurilan Judokat etsii liikunnallisia nuoria kesätöihin!

Tarjoamme kolmelle nuorelle kesätyötä kesäleiriohjaajina Tikkurilan Judokoiden järjestämillä liikunnallisilla kesäleireillä 7.6.-18.6.2021 välillä. Leirit järjestetään Tikkurilan urheilutalolla ja…

Infoa alkavista harjoituksista toukokuussa - Information on the beginning practice groups in May

Kaupunki avaa julkiset liikuntatilat Vantaalla jälleen alle 20-vuotiaiden käyttöön ensi viikolla (3.5. alkaen). Meillä Tiksissä se tarkoittaa sitä, että seuraavat tauolla olleet ryhmät voivat aloittaa…

Judokan urapolku -koulutus verkossa 27.4.-25.5.

Järjestämme seuran vapaaehtoisvoimin viisiosaisen koulutussarjan Judoliiton, Olympiakomitean sekä Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskuksen yhteistyön tuloksena syntyneestä Judokan urapolusta.…